26. 5. 2017
21.00 hod.
Bowling

Easy Blues
koncert

27. 5. 2017
10.00 hod.
Želiezovský park

Deň detí
v Želiezovskom parku

zábava a hry pre deti

3. 6. 2017
9.30 hod.
areál Kultúrneho domu Svodov

Tradičný svodovský
Deň detí

zábava a hry pre deti

3. 6. 2017
10.00 hod.
Bowling

Deň detí
zábava a hry pre detiM E S T S K É    D N I   2 0 1 7

9. 6. 2017
18.30 hod.
Mestské múzeum

Musica Historica
koncert budapeštianskej hudobnej formácie

9. - 11. 6. 2017
Želiezovský park

51. Celoštátny
ľudovo-umelecký festival


10. 6. 2017
Štadión MŠK

100 rokov
želiezovského futbalu
**********************************
televízna relácia RTVS
Sú krajiny...
záznam z galaprogramu 50. ročníka Celoštátneho ľudovo-umeleckého festivalu v Želiezovciach

 

Hovorme 5 minút

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Obetiam oslobodzovacích bojov v Budapešti

Typ: ostatné
Pomník martýrov v BudapeštiPomerne chladný, ale slnkom zaliaty bol pondelok 13. II. 2017 v Budapešti. Práve v tento deň sa miestni antifašisti a spolu s nimi i 20-členná skupina členov SZPB zo Želiezoviec, Levíc a Kalnej nad Hronom pripomenula 72. výročie ukončenia bojov o Budapešť, keď do mesta vstúpil po vojnových útrapách mier.
Tohto podujatia sme sa zúčastnili na pozvanie prezidenta MAESZ Vilmosa Hontiho, najvyššieho predstaviteľa maďarských antifašistov, ktorý je v súčasnosti aj prezidentom medzinárodnej organizácie FIR, ktorá združuje 19 národných antifašistických zväzov z celej Európy, medzi nimi aj SZPB. Ide o organizácie veteránov II. svetovej vojny, ich príbuzných a sympatizantov.
Spomienkové zhromaždenie sa konalo v XIII. obvode, pri pomníku martýrov, ktorý bol odhalený v roku 1986 pri Dunaji. Práve na tomto mieste ustupujúci nemeckí fašisti a ich domáci prisluhovači popravili desiatky nevinných z radov rasovo prenasledovaných, politických protivníkov ako aj maďarských vojakov odmietajúcich pokračovať v nezmyselnej vojne, o výsledku ktorej už bolo jednoznačne rozhodnuté. Telá obetí nahádzali do Dunaja...
Spomienkového zhromaždenia sa zúčastnili najvyšší predstavitelia miestnej samosprávy, s ktorými sme sa tam zvítali, vnučka Imreho Nagya, europoslankyňa a poslanci maďarského parlamentu, ktorí sú členmi MAESZ, veľkopočetná skupina tamojších antifašistov predstavujúcich širšie politické spektrum.
Prítomní si so záujmom vypočuli spomienky 89-ročného účastníka bojov o Budapešť, ktorý ako 16-ročný príslušník Levente musel narukovať. Pod vplyvom kamarátov však spolu s nimi zbehol a pri Kamenici nad Hronom prežil poslednú vojnovú zimu medzi partizánmi v lesoch.
Medzi tamojšími antifašistami sa teší veľkej úcte, zdravie mu umožňuje ešte primeranú aktívnu angažovanosť v prospech myšlienok, za ktoré nasadzoval pred 72 rokmi život.
Účastníkom sa prihovorila aj Gizela Bystrická, členka pléna Oblastného výboru SZPB v Leviciach a výboru želiezovskej ZO SZPB. Vyzdvihla doterajšiu dobrú spoluprácu medzi našimi organizáciami, ktorej základy sa kládli v spoločnom boji proti fašizmu v rokoch II. svetovej vojny. Veď desiatky Maďarov sa zúčastnili bojov na strane povstalcov v slovenských horách a Slováci žijúci v Maďarsku pomáhali zachraňovať životy antifašistov a rasovo prenasledovaných. Takým bol aj evanjelický kňaz Gabriel Stehlo pôsobiaci v Piliši. Vystavoval svoj život i životy svojich blízkych pre záchranu nevinne trpiacich a prenasledovaných. Konal tak, ako mu kázala jeho viera a osobné presvedčenie. Jeho statočné činy pripomína pomník, ktorý mu z vďačnosti postavili prenasledovaní a ich príbuzní.
Po skončení spomienkového zhromaždenia nás predstavitelia samosprávy XIII. obvodu, kedysi najpriemyselnejšieho, oboznámili, ako riešia najmä sociálny program, ktorý má u obyvateľov už štvrté volebné obdobie širokú podporu.

Jozef Výboch
predseda ZO SZPB v Želiezovciach 
  

Vytvorené: 24. 3. 2017
Posledná aktualizácia: 30. 3. 2017 04:28
Autor: Správce Webu