30. 6. 2018
10.00 - 23.00 hod.
Kultúrny dom Svodov

Deň Svodova
 


MsK - logotelevízne relácie RTVS:

Prichádzame s radosťou v srdciach!
Naše kvitnúce tradície

záznam z galaprogramu 51. ročníka
Celoštátneho ľudovo-umeleckého festivalu v Želiezovciach 11. júna 2017


„Sú krajiny...“
záznam z galaprogramu 50. ročníka
Celoštátneho ľudovo-umeleckého festivalu v Želiezovciach 12. júna 2016

 


Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Mesto rieši problém psích exkrementov

Typ: ostatné
pesVerili by ste, že v meste Želiezovce sa ročne vyprodukuje asi 38 ton psích exkrementov? 960 psov s priemernou hmotnosťou cca 10 kg vyprodukuje práve zhruba toľko. Z toho približne 1/3 (okrem psov v rodinných domoch) sa nachádza na verejných priestranstvách, trávnikoch a záhonoch. Ponechanie exkrementu na verejnom priestranstve je ale priestupkom voči verejnému poriadku a môže byť zaň uložená bloková pokuta.

Nevyzdvihnutý trus (plný baktérii, prípadne vírusov a vajíčok parazitov) sa vysušuje, mení na prach, ktorý sa vírením vzduchu (ale napr. aj kosením kosačiek) dostáva aj do dýchacích ciest človeka a môže pôsobiť ako alergén. Samospráva sa preto snaží o zníženie množstva psích exkrementov na verejných priestranstvách. V tohtoročnom rozpočte vyčlenila na tento účel 4 tisíc eur. Rozbehla rokovania s dodávateľom na Slovensku novej technológie ekologických záchodov pre psov, ktoré však zatiaľ nedospeli k dohode.

Mesto sa pokúša problém riešiť paralelne aj iným spôsobom. Zákon ukladá chovateľovi povinnosť odstrániť exkrement svojho psa z verejného priestranstva. Psie výkaly klasifikuje ako ostatný odpad, čo znamená, že ich je možné odložiť do ktoréhokoľvek smetného koša na bežný komunálny odpad. Majiteľ by pri prechádzke so psom mal mať pri sebe vrecká, pomocou ktorých môže výkaly pozbierať a umiestniť do smetných nádob. Aby mesto majiteľov podporilo v tejto činnosti, časť príjmov z dane za psa využije na nákup vreciek na psie exkrementy. Tie budú k dispozícii všetkým platiteľom tejto dane v priebehu prvého polroka. Zároveň spúšťa informačnú kampaň na zvýšenie osvety medzi psíčkarmi. Cieľom je informovanie a výchova psíčkarov k zodpovednému a najmä ohľaduplnému správaniu. Informačné letáky budú distribuované medzi psíčkarov a sú  k dispozícii aj na web stránke mesta.

Leták


Príloha

Vytvorené: 20. 4. 2017
Posledná aktualizácia: 3. 6. 2017 23:44
Autor: Správce Webu